Po maturze IB


Matura międzynarodowa (IB) jest w Polsce dość mało popularna i wciąż niewiele szkół wprowadziło ją do swojej oferty. Mimo swoich wad, a przede wszystkim jednej, która zniechęca uczniów do wybrania tego programu – ogromnej ilości pracy przez 2 lata liceum – IB okazuje się być bardzo dobrym przejściem z polskiego programu nauczania do nauki akademickiej w Anglii.

Jako, że w IB językiem wykładowym jest język angielski, a program na poziomach rozszerzonych (HL – Higher Level) często osiąga poziom uniwersytecki, absolwenci matury IB nie mają większych trudności z przystosowaniem się do studiów w Anglii i osiąganiem dobrych wyników. Ponadto, dzięki konieczności pisania niezliczonych esejów i raportów badawczych w liceum, prace zadawane na uniwersytecie, jak również specjalistyczne słownictwo naukowe, nie stanowią problemu dla osób po IB.

Kolejną zaletą matury międzynarodowej jest jej bardzo dobra opinia w Anglii – pracownicy uczelni mają świadomość ogromu pracy i poziomu trudności materiału w IB, więc studenci mają nieco lepszą estymę na uczelni.

Podsumowując, mimo bardzo ciężkiej pracy w liceum, IB jest dobrym wyborem dla osób chcących studiować w Anglii i jej absolwenci na pewno nie będą żałować 2 ciężkich lat spędzonych w liceum.

Olek Spychała

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>