Po polskiej maturze

Jednym z mitów o aplikacji na studia za granicą jest konieczność zdawania międzynarodowej matury (International Baccularate  = IB). Nie chcesz tego robić lub nie masz takiej możliwości i pozostaje Ci jedynie podejście do naszego narodowego odpowiednika? Paradoksalnie, nie mogłeś lepiej trafić!

Obecnie polska matura jest akceptowana na zdecydowanej większości europejskich uniwersytetów, w tym chyba na wszystkich w Wielkiej Brytanii. Ponadto, często jest ona korzystniej przeliczana niż International Baccularate, co powoduje, że na wymarzone studia za granicą będzie się Tobie dostać łatwiej, niż znajomym zdającym IB!

 

Czas jednak wylać kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy. Niestety, każdy z uniwersytetów samodzielnie ustala przelicznik polskiej nowej matury na wyniki egzaminów angielskch (A-levels). Może się więc zdarzyć, że niżej plasująca się w rankingach uczelnia podyktuje Ci o wiele wyższe wymagania, niż któraś z lepszych jednostek akademickich. Warto tutaj zauważyć, że Brytyjczycy otrzymują na swoim egzaminie noty, a nie procenty, przy czym najwyższą jest A, a niższe postępują według porządku alfabetycznego.

Informacje o przeliczaniu polskiej matury i orientacyjnych warunkach oferty rzadko można odnaleźć na stronach internetowych uczelni (chlubnym wyjątkiem jest tutaj Bristol: http://www.bris.ac.uk/international/countries/eu-qualifications.html), warto jednakże skontaktować się z Biurami Przyjęć (Admissions Office) drogą telefoniczną lub e-mailową. Pracownicy tutejszych instytucji mają, delikatnie mówiąc, odrobinę odmienne podejście do studenta niż spotykane niejednokrotnie w polskich Dziekanatach, dlatego grzeczna odpowiedź zawierająca wszystkie potrzebne informacje powinna nadejść w przeciągu paru dni.

Typowe warunki przyjęcia

Jak więc kształtują się warunki typowej oferty? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ mogą one wyglądać odmiennie dla różnych kierunków studiów, jednak z moich doświadczeń (kierunki ścisłe, inżynieryjne) wynika, że najczęściej wymagane jest otrzymanie trzech lub czterach wyników powyżej danego progu (co odpowiada wymaganiom dla tubylców, zapisywanych np. jako AAB – dwie oceny najwyższe i jedna niższa). Poważną różnicą względem aplikacji w Polsce jest jednak fakt, że jednym z wyżej wymienionych kryteriów jest średnia rezultatów z każdego z przedmiotów maturalnych. W tej sprawie warto dokładnie wypytać uniwersytet w jaki sposób ją obliczają. Najczęściej jest to średnia arytmetyczna wszystkich wyników na świadectwie maturalnym z przedmiotów podstawowych i rozszerzonych, z wyłączeniem egzaminów ustnych.

Pozostałe dwa lub trzy kryteria to podane przez uczelnię procentowe progi z wybranych przez uniwersytet przedmiotów lub też po prostu z przedmiotów rozszerzonych, z których będziecie mieć najlepsze rezultaty.

Nie spotkałem jeszcze studenta, któremu jako kryterium pod uwagę wzięto wynik egzaminu podstawowego, ale jestem młody i mało w życiu widziałem, więc niewykluczone że i takie przypadki się zdarzają.

Terminy

Proces aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się o wiele wcześniej niż w Polsce. Dla większości aplikantów termin wysłania aplikacji to 15 stycznia roku rozpoczęcia studiów. Wyjątkami są tutaj studia medyczne na wszystkich uczelniach oraz uniwersytety w Oxford i Cambridge, gdzie terminy są jeszcze ostrzejsze i należy uporać się z systemem UCAS jeszcze przed zakończeniem roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów! Więcej informacji w artykule o UCAS.

One Response to “Po polskiej maturze”

  • Na Walijskim Aberystwyth University: 3 podstawowe matury na 80% + 2 rozszerzenia na 65% (nie moze byc w podstawie i rozszerzeniu ten sam przedmiot chyba)
    min. 90% z ustnej i podst. ang. pozwala pominięcie pisania testu językowego!! :)
    Oferta kusząca, aż szkoda nie złożyć :)
    no i PS w j. ang. oczywiście, nic po Walijsku :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>